BÚCSÚZTATÓ

Az iskola hivatalos búcsúztatója, az érettségi vizsgázóknak.

Nyár van megint.

Arcon legyint

Friss napsugár:

Gyerünk, gyerünk, heverni kár!

Hiszen tudod:

Reád szabott

Hány munka vár.

Hamar, hamar, henyélni kár!

Nem tudhatod,

Hogy hány napod

Van mérve még.

Biztos csak egy: nem lesz elég.

Mikor kapod

Végső napod,

Nincs tudni agy.

Fontos csak egy: ember maradj!

Mígnem kinő

Belőled ő,

Ki egy veled,

Akiembernélemberebb.

(Sík Sándor: Embermaradj)

Kedves végzős diákok!

Ma van középiskolai éveitek utolsó napja. Személyesen nem tudunk elbúcsúzni, de szeretnék elköszönni tőletek. Ti vagytok az utolsó évfolyam, akiket még tanítottam. Találkoztunk történelem órákon, közösségi szolgálatokon vagy kirándulásokon. Sok szép emléket őrzök rólatok.

Kívánom, hogy a jelenlegi rendkívüli helyzet ne csak szorongást, szomorúságot, csalódottságot váltson ki belőletek. Életemet végig kísérő egyik kedves könyvem E. H. Porter ifjúsági regénye: Az élet játéka. Sokszor átsegített nehéz időszakokon.

Az élet játéka, hogy „…. Mindenben kell találni valamit, aminek örülhetünk … Nagyon egyszerű a játék, ha az ember már belejött! … És mennél nehezebben megy, annál érdekesebb. Igaz, hogy néha nagyon is nehéz”.

Kívánom, hogy ebben a számotokra különösen nehéz helyzetben is találjatok olyan pozitív kapaszkodókat, amelyek erőt adnak, segítenek továbblépni.

Kívánom, hogy sikeresen záruljon középiskolai tanulmányotok, hogy rátaláljatok arra az útra, melyen boldogoklesztek.

Kívánom, hogy sokáig maradjatok fiatalok.

„A fiatalság mércéje nem az életkor, hanem a szellem és a lélek állapota: az akarat- és képzelőerő, az érzelmek intenzitása, a jókedv és a kalandvágy győzelme a lustaságon.” „Csak akkor öregszel meg, ha már nem szárnyalsz, és hagyod, hogy a pesszimizmus és a cinizmus megdermessze a szívedet.” (Albert Schweitzer)

Kívánok hosszú, fiatalságban eltöltött életet, éljetek önmagatokkal harmóniában, élvezzétek a pillanatok szépségét, szeressétek az embereket!

Jelképes tarisznyátokba Gróf Széchenyi István szavait helyezem:

„Azokért élünk, akiket szeretünk, azokért, akik igaznak tartanak. A jövőnek élünk: a szépért, s jóért, amit tehetünk.”

2020. április 30.

Tötösné Gados Zsuzsanna