FELMENTÉSEK, MENTESÍTÉSEK
A felmentések, mentesítések fajtái:
-
Az igazgató a tanulót kérelmére (kiskorú tanuló esetén a szülő kérelmére), ha azt egyéni adottsága, sajátos nevelési igénye vagy sajátos helyzete indokolttá teszi, részben vagy egészben mentesítheti
- a kötelező tanítási órákon való részvétel alól (a gyakorlati képzés kivételével),
- a készségtárgyak tanulása alól,
- egyes tantárgyakból vagy tananyagrészekből az érdemjegyekkel történő értékelés és a minősítés alól.
-
A felmentések, mentesítések esetei:
- magántanulói jogviszony
- eredményes előrehozott érettségi vizsga
- sajátos nevelési igény (SNI) vagy beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézség (BTM)
- testnevelés.
A magántanulói jogviszony:
- A tanuló tanulmányi kötelezettségének magántanulóként is eleget tehet, ezt a szülőnek az igazgatótól írásban kell kérelmeznie az okok megjelölésével, illetve – ha a kérelem oka a tanuló sajátos helyzete – a szükséges szakértői vagy szakorvosi igazolások benyújtásával.
- Az igazgató a magántanulói jogviszony engedélyezéséről a jogszabályi előírások, illetve az azokban meghatározott szakvélemények alapján dönt.
- A 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet szerint 75. § (1) bekezdése szerint ha a magántanulói jogviszony „az iskola igazgatójának megítélése szerint a tanulónak hátrányos, akkor az erre irányuló kérelem benyújtásától számított öt napon belül az iskola igazgatója megkeresi a gyermek lakóhelye, ennek hiányában tartózkodási helye szerint illetékes kormányhivatalt, amely a gyámhatóság és a gyermekjóléti szolgálat véleményének kikérése után dönt arról, hogy a tanuló milyen módon teljesítse tankötelezettségét. Halmozottan hátrányos helyzetű tanuló esetén az iskola igazgatójának a döntéshez be kell szereznie a gyermekjóléti szolgálat véleményét.”
- A magántanuló az iskolával tanulói jogviszonyban áll, ezért ugyanazok a jogok illetik meg, mint a többi tanulót, de a tanórai és az egyéb foglalkozásokon csak az igazgató előzetes engedélyével vehet részt.
- Ha a tanuló tanulmányi kötelezettségét szülői kérelem alapján teljesíti magántanulóként, felkészítéséről a szülő gondoskodik. Ha a döntés alapja szakértői vagy szakorvosi vélemény, a tanuló felkészítéséről az iskolának kell gondoskodnia. Ebben az esetben az igazgató egyezeti a tanulóval, illetve a szülővel az iskolai foglalkozások időpontját és ütemezését.
- A magántanulónak a félévi és az év végi osztályzatok megállapításához osztályozó vizsgát kell tennie. Az osztályozó vizsgák pontos időpontjáról írásban értesítjük a tanulót, a szóbeli tételek megtalálhatók a Vizsgatételek menüpont alatt.